Kampania, która będzie wykorzystywać różne kanały informacyjne, ma na celu wczesne powiadamianie mieszkańców – przede wszystkim seniorów – na temat oszustw metodą na wnuczka, policjanta, urzędnika. Akcję zainaugurowano w rybnickim magistracie we wtorek, 25 kwietnia. W wydarzeniu udział wziął Prezydent Miasta Piotr Kuczera, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku podinsp. Damian Przybyła, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów Stefania Forreiter, policyjni profilaktycy oraz przedstawiciele mediów.
Miasto dysponuje szerokimi możliwościami powiadamiania mieszkańców o różnych istotnych sprawach. Poza standardowymi możliwościami, takimi jak miejska strona internetowa czy profil miasta w serwisach społecznościowych, wykorzystujemy też aplikację „Halo! Rybnik” czy system wysyłania wiadomości „UM Rybnik SMS”. I właśnie te możliwości, pozwalające na dotarcie z informacją bezpośrednio do mieszkańców, wykorzystane zostaną w kampanii Nie oddawaj swoich pieniędzy – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera, ciesząc się ze współpracy Miasta i Komendy Miejskiej Policji w Rybniku w tak istotnej sprawie.
Powyższy system oraz aplikacja są narzędziami uruchomionymi przez Urząd Miasta w Rybniku, z których może korzystać każdy z nas. Za ich pośrednictwem zostaniemy powiadomieni o zagrożeniu. W każdej chwili można również dezaktywować powyższe usługi. Mieszkańcy, którzy korzystają z aplikacji Halo! Rybnik oraz „UM Rybnik SMS” będą informowani o próbach oszustw metodą na wnuczka, policjanta lub innego urzędnika poprzez komunikat: „Jeżeli dzwoni do Ciebie policjant lub inny urzędnik i chce Twoje pieniądze – Rozłącz się! To oszustwo!”, który zostanie przesłany do mieszkańców za pomocą wiadomości tekstowej sms oraz pojawi się w aplikacji mobilnej już po pierwszym odnotowanym przez policjantów rybnickiej komendy zgłoszeniu takiej próby lub dokonaniu oszustwa na terenie miasta. – tłumaczy st. asp. Angelika Strzebinczyk z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i PatologiiKomendy Miejskiej Policji w Rybniku.
Komunikat będzie wysłany do wszystkich użytkowników aplikacji czy systemu SMS – chodzi o to, by inni odbiorcy mogli wspierać seniorów – najbliższych oraz osoby z sąsiedztwa – którzy mogą stać się potencjalnymi ofiarami przestępstwa.
Bardzo się cieszę z inauguracji tej kampanii, zdając sobie sprawę, że – niestety – seniorzy to grupa szczególnie narażona na to, by stać się ofiarą przestępstwa metodą na wnuczka, policjanta czy urzędnika. Oszuści stosują coraz bardziej przebiegłe metody, potrafią świetnie manipulować – trzeba się temu przeciwstawiać, a edukacja i wiedza o potencjalnym zagrożeniu to bardzo ważny krok na drodze walki z przestępcami – mówi Stefania Forreiter, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów.