To, obok obudowanych w sąsiedztwie budynków mieszkalno-usługowych i istniejącego parkingu wielopoziomowego, kolejny element zagospodarowania tzw. Strefy Rzeczna.
Dzięki pawilonowi Centrum Edukacji Artystycznej powstanie tutaj przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej. Działalność CEA prowadzona będzie w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej stymulacji kulturalno-artystycznej użytkowników.
Jednym z powodów powstania w Rybniku galerii sztuki są pochodzący stąd artyści: Adolf Ryszka i Edward Sitek – cenieni w świecie rzeźbiarze, zupełnie zapomniani w Rybniku. Powstająca tutaj, nowoczesna przestrzeń wystawiennicza posłuży zarówno upamiętnieniu tych artystów, jaki odpowiedniej ekspozycji różnego rodzaju wystaw - rzeźb, malarstwa czy nowoczesnych ekspozycji.
- Do tej pory właściwie żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełniała wymogów wystawienniczych - największym problemem jest tam bowiem brak odpowiedniego oświetlenia, przy jednoczesnym zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. Wiele dzieł sztuki nie może być wystawionych w takich warunkach. Dlatego też do Rybnika nie mogliśmy do tej pory sprowadzać ciekawych wystaw czasowych z dziedziny plastyki. Cieszy mnie, że wreszcie to się zmieni – przyznaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.