ScrollTop-ico
Wydarzenia

Rybnickie Bajtle w szkole 4

… to tytuł organizowanej już po raz 4 konferencji Edukacyjno-Promocyjnej dotyczącej pieczy zastępczej oraz problemów z jakimi borykają się rodzice zastępczy w relacjach ze szkołami.

Tegoroczna konferencja ma na celu przybliżenie między innymi informacji na temat Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2025-2027, Wsparcia systemu pieczy w ramach Regionalnego Centrum Wsparcia Pieczy Zastępczej realizowanej przez ROPS w Katowicach. Rybnik jako jedno z 4 śląskich miast został wybrany do powołania takiej placówki na swoim terenie – pozostałe miasta to Bytom, Częstochowa i Bielsko-Biała. Tematyka konferencji objęła też istotne zagadnienia prawne dotyczące systemu pieczy zastępczej oraz prezentację innowacyjnego modelu pracy z dzieckiem w pieczy zastępczej metodą skoncentrowaną na rozwiązaniach Kids’ Skills’.

W Rybniku wzorem rodziców zastępczych są Irena i Tadeusz Węgrzykowie. To zawodowa rodzina zastępcza, która od 1997 roku pełniła funkcję pogotowia rodzinnego. Państwo Węgrzyk w swoim domu przyjęli 108 dzieci, które w większości zostały przysposobione po uregulowaniu sytuacji prawnej. Pan Tadeusz przez cały okres pełnienia funkcji rodziny zastępczej pracował zawodowo w Elektrowni Rybnik jednocześnie wspierając żonę Irenę w opiece nad dziećmi. Państwo Węgrzyk wspólnie wychowali również trójkę dorosłych już własnych dzieci i obecnie doczekali się już siódemki wnuków.  Państwo Węgrzyk – goście specjalni wtorkowej konferencji - obecnie pozostają zawodową rodziną zastępczą dla dziecka które trafiło do nich zaraz po urodzeniu – Patrycji, świętującej 13 maja swoje osiemnaste urodziny. 

- Patrycja jako dziecko z wielopostaciową niepełnosprawnością w diagnozie medycznej miała tak wiele obciążeń, że lekarze dawali jej bardzo niewielkie szanse na przeżycie pierwszego roku życia. Państwo Irena i Tadeusz nie zdecydowali się na oddanie tego dziecka do DPS i od 18 lat starają się o jej zdrowie, zapewniają jej opiekę oraz godne warunki życia. Wspólnie z Patrycją spędzają czas wolny organizując dla niej wycieczki, wczasy a także dostosowują swój dom do jej aktualnych potrzeb – wyjaśnia Arkadiusz Andrzejewski, dyrektor rybnickiego Dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej. - Co istotne Państwo Węgrzyk bardzo chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z innymi rodzinami, chętnie uczestniczą w szkoleniach dla kandydatów na rodziców zastępczych, w działaniach promocyjnych, piknikach czy spotkaniach rodzin zastępczych. 

Sama konferencja „Rybnickie Bajtle w szkole” (tegoroczna odbyła się 13 maja w siedzibie rybnickiej Szkoły Muzycznej), jest cyklicznym wydarzeniem realizowanym przez Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w ramach działań informacyjnych w resorcie edukacji w celu podniesienia wiedzy w środowisku szkolnym na temat pieczy zastępczej oraz problemów z jakimi borykają się rodzice zastępczy w relacjach ze szkołami. 

Uczestnikami konferencji są każdorazowo pracownicy placówek oświatowych: pedagodzy, nauczyciele, psychologowie i inni specjaliści, nauczyciele wychowania przedszkolnego, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz punktów terapeutycznych.

Konferencje są organizowane przy wsparciu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i objęte są Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta. 

Podczas każdej z konferencji omawiane są zarówno tematy związane z pieczą zastępczą oraz przedstawiany jest wykład edukacyjny z różnych obszarów rozwoju dziecka – w tym zaburzeń rozwoju spowodowanych umieszczeniem dziecka poza środowiskiem rodzinnym – np. Udzielanie wsparcia terapeutycznego wychowankom rodzinnej pieczy zastępczej, Standardy ochrony małoletnich, Uczeń z rodziny zastępczej wyzwaniem dla szkoły – szkoła wyzwaniem dla ucznia.

Piecza zastępcza w Rybniku (dane za 2024 rok):

Formy rodzinnej pieczy zastępczej na terenie Rybnika:

  • Rodziny zastępcze spokrewnione – 113,
  • Rodziny zastępcze niezawodowe – 42,
  • Rodziny zastępcze zawodowe – 10,
  • Rodziny zastępcze zawodowe specjalistyczne – 1,
  • Rodziny zastępcze zawodowe pełniące funkcję pogotowi rodzinnych – 2,
  • Rodzinne domy dziecka – 14.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze w ramach instytucjonalnej pieczy zastępczej:

  • Dom Dziecka dla 14 wychowanków, w tym miejsca dla małoletnich matek z dziećmi,
  • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Przystań” dla 14 wychowanków,
  • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Mieszkanie Nr 1 dla 12 wychowanków,
  • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Mieszkanie Nr 2 dla 10 wychowanków,
  • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Mieszkanie Nr 3 dla 12 wychowanków,
  • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Mieszkanie Nr 4 dla 14 wychowanków.
Udostępnij:


Wszystkie aktualności