Tegoroczna konferencja ma na celu przybliżenie między innymi informacji na temat Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2025-2027, Wsparcia systemu pieczy w ramach Regionalnego Centrum Wsparcia Pieczy Zastępczej realizowanej przez ROPS w Katowicach. Rybnik jako jedno z 4 śląskich miast został wybrany do powołania takiej placówki na swoim terenie – pozostałe miasta to Bytom, Częstochowa i Bielsko-Biała. Tematyka konferencji objęła też istotne zagadnienia prawne dotyczące systemu pieczy zastępczej oraz prezentację innowacyjnego modelu pracy z dzieckiem w pieczy zastępczej metodą skoncentrowaną na rozwiązaniach Kids’ Skills’.
W Rybniku wzorem rodziców zastępczych są Irena i Tadeusz Węgrzykowie. To zawodowa rodzina zastępcza, która od 1997 roku pełniła funkcję pogotowia rodzinnego. Państwo Węgrzyk w swoim domu przyjęli 108 dzieci, które w większości zostały przysposobione po uregulowaniu sytuacji prawnej. Pan Tadeusz przez cały okres pełnienia funkcji rodziny zastępczej pracował zawodowo w Elektrowni Rybnik jednocześnie wspierając żonę Irenę w opiece nad dziećmi. Państwo Węgrzyk wspólnie wychowali również trójkę dorosłych już własnych dzieci i obecnie doczekali się już siódemki wnuków. Państwo Węgrzyk – goście specjalni wtorkowej konferencji - obecnie pozostają zawodową rodziną zastępczą dla dziecka które trafiło do nich zaraz po urodzeniu – Patrycji, świętującej 13 maja swoje osiemnaste urodziny.
- Patrycja jako dziecko z wielopostaciową niepełnosprawnością w diagnozie medycznej miała tak wiele obciążeń, że lekarze dawali jej bardzo niewielkie szanse na przeżycie pierwszego roku życia. Państwo Irena i Tadeusz nie zdecydowali się na oddanie tego dziecka do DPS i od 18 lat starają się o jej zdrowie, zapewniają jej opiekę oraz godne warunki życia. Wspólnie z Patrycją spędzają czas wolny organizując dla niej wycieczki, wczasy a także dostosowują swój dom do jej aktualnych potrzeb – wyjaśnia Arkadiusz Andrzejewski, dyrektor rybnickiego Dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej. - Co istotne Państwo Węgrzyk bardzo chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z innymi rodzinami, chętnie uczestniczą w szkoleniach dla kandydatów na rodziców zastępczych, w działaniach promocyjnych, piknikach czy spotkaniach rodzin zastępczych.