Może to być osoba prywatna, przedsiębiorca, stowarzyszenie, fundacja itp. Jedyną gwarancją długoterminowej ochrony przed uśmierceniem rybnickich nutrii jest umieszczenie ich w azylu, posiadającego odpowiednią decyzję Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Gorąco zachęcamy osoby zainteresowane prowadzeniem azylu o zgłaszanie się do:
- Wydziału Ekologii UM Rybnika: czgm1@um.rybnik.pl, tel. 32 43 92 054, 32 43 92 033
- Pet Patrol Rybnik, ul. Za Torem 11, adres e-mail: petpatrolrybnik@gmail.com, tel. 695 899 956.
Z naszej strony możemy zapewnić pomoc w wypełnieniu wniosku, a także w przypadku osób chcących prowadzić azyl na terenie Rybnika możliwość wydzierżawienia działki na ten cel.
Od dłuższego czasu analizujemy także możliwość ujęcia nutrii w gminnym programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi, w tym programie musimy wskazać konkretne gospodarstwo rolne, do którego będą mogły trafiać nutrie. To rozwiązanie pozwoli nam na odłowienie nutrii, ich kastrację lub sterylizację i ich zabezpieczenie przed ponownym powrotem do środowiska naturalnego.
W związku z tym szukamy takiego gospodarstwa, które jest zainteresowane chęcią pomocy rybnickim nutriom, aby zgłosiły się do Wydziału Ekologii w Urzędzie Miasta Rybnika: czgm1@um.rybnik.pl, tel. 32 43 92 054, 32 43 92 033. Oferujemy pomoc i współpracę, w szczególności w kwestii uzyskania zezwolenia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które jest konieczne, aby zwierzęta te mogły znaleźć pomoc i schronienie.
Podstawowym problemem są kwestie finansowe, w związku z tym, jeśli byłyby chętne osoby, bądź firmy chcące wesprzeć budowę azylu prosimy o kontakt, być może uda nam się wspólnymi siłami połączyć osoby chcące poprowadzić takie miejsce z osobami chcącymi wesprzeć jego powstanie.
Wszystkie informacje warunkujące otrzymanie zgody GDOŚ na powstanie azylu lub decyzji derogacyjnej na przetrzymywanie nutrii znajdą się poniżej: