ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Smog

Rybnik liderem Czystego Powietrza

1228 wniosków udziału w programie Czyste Powietrze złożyli w 2020 roku mieszkańcy Rybnika. To najwięcej w skali miast i gmin całego województwa śląskiego.

Warto dodać, że w ubiegłym roku z 1179 rybnickimi wnioskodawcami podpisane zostały już umowy o dofinansowanie domowych inwestycji w nowe źródło ciepła.

- Właścicielom użytkującym stare, ponad 10-letnie kotły węglowe został już tylko niecały rok na to, by wymienić swojego kopciucha na kocioł 5 klasy, ekoprojekt, pompę ciepła lub podłączyć się do sieci. Zobowiązują do tego zapisy obowiązującej w województwie śląskim uchwały antysmogowej  – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Tak naprawdę jednak to nie widmo mandatu powinno motywować do modernizacji źródła ciepła, ale troska o zdrowie i życie najbliższych. To wielki wstyd truć członków rodziny i sąsiadów przez palenie w starym piecu. Wymiana pieca to kosztowna inwestycja, ale zdrowie jest wartością bezcenną, dlatego warto zainteresować się dostępnymi dotacjami i możliwym do uzyskania dofinansowaniem na to zadanie – dodaje prezydent.

Taką opcją jest na pewno rządowy program Czyste Powietrze – świadczy o tym rekordowe zainteresowanie rybniczan oferowanym przez ten program dofinansowaniem. Wnioski o udział w programie należy kierować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jednak Rybnik, wychodząc naprzeciw mieszkańcom, kolejny rok z rzędu uruchomił punkt konsultacyjny, w którym rybniczanie, potrzebujący pomocy w przygotowaniu stosownego wniosku o dofinansowanie, uzyskają wsparcie czy poradę.

Punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze działa w budynku „C” rybnickiego Kampusu, przy ul. Rudzkiej 13. Na wizytę należy jednak umówić się wcześniej telefonicznie lub mailowo:
tel.: 517 664 090
mail: czystepowietrze@feio.pl 
strona: http://www.czystepowietrzedlarybnika.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/powietrzerybnik/

 

Dla kogo jest program Czyste Powietrze??

Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą

Zakres wsparcia

Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku

Kwota dofinansowania

Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Więcej o programie:

 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności