10 października w całym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa, który zyskał wielu sympatyków i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ekologicznych. W tym dniu w wielu miastach odbywają się akcje, kampanie, warsztaty oraz spotkania, mające na celu zwrócenie uwagi na nasze środowisko i podkreślenie znaczenia drzew dla planety.
Miasto Rybnik również aktywnie uczestniczy w obchodach tego święta. Dziś na terenie kampusu, pracownicy Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej, Wydziału Ekologii oraz Zarządu Zieleni Miejskiej zasadzili nowe drzewo – głóg pośredni Paul’s Scarlet. To ozdobna odmiana, która może mieć do 6 metrów wysokości. Kwitnie wiosną i latem na różowo, natomiast normalnie jej liście są zielone. Jesienią zmieniają barwę na żółtą.
Ale to nie wszystko! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - na przełomie października i listopada w centrum Rybnika utworzymy pierwszy las Miyawaki! Już wkrótce więcej szczegółów, zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, ponieważ zaprosimy mieszkańców do wspólnego sadzenia tego niezwykłego lasu!
Historia Święta Drzewa
Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest Juliusz Morton, amerykański miłośnik przyrody, który w 1872 roku zorganizował akcję sadzenia drzew, dzięki której w USA posadzono ponad milion nowych drzew. Morton mawiał: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Święto to jest obchodzone w Europie od 1951 roku, a w Polsce od 2002 roku, zyskując na popularności dzięki stowarzyszeniom ekologicznym, nadleśnictwom oraz samorządom.
Dlaczego drzewa są dla nas ważne?
Drzewa odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Oczyszczają powietrze, pochłaniają nadmiar wody, redukują dwutlenek węgla, produkują tlen oraz wpływają na lokalny klimat, obniżając temperaturę i zwiększając wilgotność. Ponadto, stanowią siedlisko dla wielu gatunków. Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że bliskość drzew korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak mimo tych licznych korzyści, drzewa wciąż znikają. Usunięcie dużego drzewa to niepowetowana strata, której nie da się zrekompensować nowymi nasadzeniami. Odtworzenie okazałego drzewa wymaga setek lat. Dlatego tak ważne są nowe nasadzenia!