Przypomnijmy, że w województwie śląskim uchwała antysmogowa obowiązuje od ponad sześciu lat i obejmuje teren całego województwa. Przełomowy był rok 2022 – był to pierwszy rok po obowiązkowej wymianie najstarszych kotłów.
O to jak w praktyce wygląda egzekwowanie antysmogowych przepisów, w tym kontrola palenisk, Polski Alarm Smogowy zapytał wszystkie gminy w regionie. Uchwała w założeniach powinna być z równą mocą egzekwowana w każdej gminie. Badanie PAS pokazało, że założenia rozmijają się z rzeczywistością, a stan egzekucji przepisów antysmogowych pozostawia wiele do życzenia – informuje Polski Alarm Smogowy.
Okazuje się, że największy wpływ na liczbę kontroli, ich skuteczność i karanie sprawców wykroczeń ma obecność straży gminnej.
W gminach ze strażą w 2022 r. przeprowadzono ponad 6-krotnie więcej kontroli, niż w gminach bez straży. Tam gdzie nie ma strażników mieszkańcy bardzo rzadko zgłaszają spalanie odpadów czy łamanie przepisów uchwały antysmogowej. Aż 95% takich zgłoszeń miało miejsce w gminach ze strażą! Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że wynika to z postrzegania straży jako instytucji, do której można zwracać się w takich sytuacjach. Brak straży to z kolei brak wiedzy o tym, komu zgłaszać naruszenia. Warto zauważyć, że zawiadomienia takie dominują w godzinach wieczornych, tymczasem w większości gmin bez straży nie prowadzi się kontroli poza godzinami pracy urzędów – mówi Janusz Piechoczek z Polskiego Alarmu Smogowego.
Z raportu PAS wynika, że najwięcej kontroli w 2022 r. przeprowadzono w Rybniku – 3905. Warto przypomnieć, że również w ubiegłym roku to w Rybniku odbyło się najwięcej interwencji.
Najbardziej skuteczna w wykrywaniu nieprawidłowości jest rybnicka Straż Miejska, która w trakcie swoich interwencji odnotowała 434 przypadki naruszenia uchwały antysmogowej. Oznacza to, że co piąte wykroczenie w województwie, polegające na stosowaniu kotła lub paliwa niezgodnego z uchwałą, zostało stwierdzone w Rybniku. Jest to kolejny dowód konsekwentnej antysmogowej polityki tego miasta. Dla porównania w drugiej pod tym względem Częstochowie, stwierdzono 155 przypadków łamania postanowień uchwały antysmogowej – mówi Janusz Piechoczek.
Pełna wersja raportu PAS Jak działa kontrola palenisk w woj. śląskim (PDF, 1,87 MB)