ScrollTop-ico
Edukacja

Za nami kolejny Festiwal Nauki

Na Zabytkowej Kopalni Ignacy odbyła się 12 edycja Festiwalu Nauki. Jak co roku, na najmłodszych (i tych trochę starszych) uczestników imprezy czekało szereg atrakcji.

W ramach prelekcji zaproszono ekspertów z różnych dziedzin: 

Filip Dębowski wprowadził dzieci w świat cyberbezpieczeństwa i opowiedział jak przeciwdziałać hejtowi w internecie; temat selektywnej zbiórki odpadów „Czy wszystkiego mamy pod dostatkiem?” przybliżył dr Tomasz Rożek a Marek Żyła odsłonił kulisy lalkarstwa i pokazał jak przygotowuje lalki do spektakli. O tajnikach rozkładu jazdy komunikacji miejskiej opowiadał dr Bartosz Mazur – specjalista z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rybnika, a Antoni Duda opowiedział o siłach działających w przyrodzie, przybliżył też pojęcia związane z grawitacją, elektrycznością i magnetyzmem.

Była oczywiście możliwość wzięcia udziału w warsztatach chemicznych, matematycznych i fizycznych prowadzonych przez: Uniwersytet Rozwoju, Collegium Maius, Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu – Filia w Rybniku, Wulkan Doświadczeń, Akademię Nauki i Rozwoju, rybnicki Sanepid oraz przez Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespół Szkół Technicznych i II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Tematy związane z astronomią przybliżyła Kosmiczna Akademia – była możliwość wirtualnego zwiedzania stacji ISS i przymierzenia uniformu astronauty z kaskiem, można też było obserwować gwiazdy przy użyciu teleskopu. Podróż w kosmos zapewniło Sferyczne Kino za pomocą przenośnego planetarium, zaś Astro Hunters przybliżyło tajniki funkcjonowania akwarium oceanicznego.

Nie zabrakło również przedstawicieli  Straży Miejskiej, Policji, OSP Niewiadom i Zakładu Karnego z Jastrzębia-Zdroju, którzy umożliwili zapoznawanie się z używanym przez nich na co dzień sprzętem.

Politechnika Śląska Filia w Rybniku pozwoliła na zabawę z robotami do programowania, Edukatorium Juliusz zapewniło gry i zabawy stymulujące półkule mózgowe, a pracownicy PKO Banku Polskiego prowadzili będą warsztaty z cyberbezpieczeństwa.

Dostępne były również stanowiska ogólnodostępne SOWA przy Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz stanowiska z eksponatami matematycznymi zapewnione przez Collegium Maius.

Tematy związane z ekologią przybliżayły pracownice Urzędu Miasta Rybnika - Wydziału Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Wydziału Ekologii i Wydział Gospodarki Komunalnej, we współpracy z firmą EKO sp. z o.o. Na odwiedzających czekały liczne atrakcje, gry i zabawy.

Na ochłodę można było spróbować specjałów od Manufaktury Lody Rzemieślnicze, która przygotowała również pokazy z użyciem ciekłego azotu.

Wydarzenie organizowane zostało przez pracowników Wydziału Edukacji przy wsparciu sponsorów ALTRAD BABCOCK EUROPE S.A. oraz PKO Bank Polski S.A.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności