Gala "Zielonych Czeków 2024" odbyła się w Kinoteatr Rialto w Katowicach. Fundusz nagrodził laureatów czekami o wartości 10.000 zł, unikalną, autorską statuetką oraz dyplomem.
- Nagrody przyznawane są już od 30 lat, właśnie za działalność proekologiczną, postawę proekologiczną oraz działalność prośrodowiskową, wręczane nietuzinkowym osobą, instytucją i organizacją działającym na terenie województwa śląskiego – mówi Mateusz Pindel, Prezes WFOŚiGW w Katowicach.
W tym roku uhonorowano laureatów w 4 kategoriach. Przyznano również nagrodę specjalną.
Miasto Rybnik, zdobyło Zielony Czek w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza, za kompleksowe działania antysmogowe mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza.
Wojciech Sutor został laureatem w kategorii Ekologiczna osobowość roku – nagroda przyznana została za godną naśladowania postawę proekologiczną i wdrażanie w życie inicjatyw związanych z opieką nad Rezerwatem przyrody „Segiet”.
W kategorii Inwestycja proekologiczna roku Zielony Czek zdobyło Miasto Świętochłowice, za realizację inwestycji pn. „Poprawa jakości środowiska miejskiego gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności”.
Koło Łowieckie w Nowinach zostało laureatem w kategorii Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej – nagrodę przyznano za wieloletnie działania na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.
Nagroda specjalna trafiła w ręce Bartłomieja Kubaczka, szesnastoletniego działacza społecznego z Gmina Lipowa, za godną podziwu postawę proekologiczną oraz aktywny udział w życiu gminnej społeczności.
Ponadto, wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali:
- Ekologiczna osobowość roku: Andreas Glenz oraz Przemysław Bartos.
- Gmina Przyjazna dla czystego powietrza: Gmina Pszczyna i Gmina Rydułtowy.
- Inwestycja proekologiczna roku: Gmina Chybie i Gmina Kornowac.
- Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej: Stowarzyszenie POLARIS – OPP oraz Beskidzki Związek Pszczelarzy „BARTNIK”.