W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i zgodnie z poleceniem Wojewody Śląskiego od 12 marca rybnickie żłobki miejskie zostały zamknięte. Rodzice dzieci uczęszczających do placówek zobowiązani byli jednak do zapłacenia kosztów pobytu dziecka w placówkach.
Bezzasadne jest obciążanie płatnościami rodziców za usługi, których żłobek publiczny nie świadczy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, a także zgodnie z prowadzoną przez Miasto Rybnik polityką prorodzinną, zaproponowałem, aby w obecnej sytuacji i w innych przypadkach kryzysowych powodujących czasowe ograniczenie lub zamknięcie żłobków nie pobierać czesnego za okres, w którym żłobki usług nie świadczą – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera
Wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku utworzonym przez jednostki samorządu terytorialnego ustala w drodze uchwały rada gminy. I to rada gminy określa też warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od ponoszenia opłat. Uchwałę w sprawie zwrotu kosztów za czas nieświadczenia usług przez żłobki rybniccy radni podjęli na sesji w czwartek, 23 kwietnia.
Zgodnie z przyjętą uchwałą, rodzice otrzymają zwrot opłaty w części proporcjonalnej do liczby dni, w których żłobek nie świadczył usług. Należności te będą odliczane od opłaty za pobyt dziecka w żłobku za kolejny miesiąc. Warto przypomnieć, że za pobyt dziecka w wymiarze 10 godzin dziennie opłata wynosi 400 zł miesięcznie.
Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, z mocą od dnia 12 marca 2020 r.
Zastosowanie polecenia Wojewody Śląskiego o zamknięciu żłobków wyłączyło świadczenie usług przez żłobki prowadzone przez Miasto Rybnik od 12 marca. Wprowadzenie wstecznej mocy uchwały będzie z korzyścią dla rodziców dzieci uczęszczających do żłobków, dotyczy bowiem okresu, w którym usługi nie były świadczone – wyjaśnia prezydent Rybnika.
Warto dodać, że podjęta przez radnych uchwała zawiera też zapis, że na wniosek rodzica, opłata za pobyt dziecka w żłobku może być obniżona o 15% na każde dziecko objęte Programem „Duża Rodzina” w Rybniku.
Z projektem uchwały można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej