ScrollTop-ico
Inwestycje

Dotacja na budowę hospicjum

Rybnik otrzymał 10 mln zł rządowej dotacji na budowę hospicjum stacjonarnego. Niestety to jedynie niewielka część kwoty, o jaką wnioskowało miasto.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Rybnik wnioskował w sumie o 288 mln zł dotacji na realizację 13 różnych inwestycji. Budowa hospicjum była jedną z nich. Wśród inwestycji, na dofinansowanie których miasto liczyło, była również budowa kanalizacji sanitarnej przy ul. Jankowickiej oraz przy lotnisku, przebudowa ulic Rudzkiej i Sportowej, budowa kolejnego odcinka Drogi Regionalnej, modernizacja zabytkowego budynku „Juliusz”, budowa budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Hallera, przebudowa budynku na potrzeby MDK, przebudowa budynku przy ul. Przemysłowej, a także termomodernizacja budynków oświatowych – SP 15, 16 i 24 oraz przedszkoli 2, 20, 18 i 32,

- Choć otrzymane 10 mln zł cieszy, jest tylko kroplą w morzu inwestycyjnych potrzeb Rybnika. Ta lista rybnickich inwestycji jest potwierdzeniem, że potrzeby samorządów są ogromne, a środków zawsze za mało… Wnioskowaliśmy o kwotę 288 mln zł na rozwojowe inwestycje dla naszego miasta, dostaliśmy 10 mln zł. Pieniądze z dotacji na budowę hospicjum są dla nas ważne, ale warto zwrócić uwagę, że "resztę" do tej inwestycji -  jak zawsze - dołoży samorząd. Cały, szacunkowy koszt budowy to blisko 22 mln zł– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Budynek hospicjum stacjonarnego, którego dokumentacja projektowa jest w trakcie realizacji, powstanie na terenie przy ul. Barbórki w dzielnicy Niedobczyce. Koncepcja projektu wyłoniona została w trakcie ubiegłorocznego konkursu. W związku z planowaną budową miasto już poniosło niemałe nakłady:  178 zł to łączny koszt organizacji i nagród w konkursie na projekt budynku i 1,1 mln zł – koszt dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz nadzoru autorskiego. Szacunkowa wartość działki, którą miasto przeznaczy pod inwestycję to 2,5 mln zł.

Szacowany koszt budowy obiektu to 21,8 mln zł. Przygotowanie, uruchomienie i rozstrzygnięcie przetargu na roboty budowlane planowane jest na wrzesień - październik 2021 r. Zaś realizacja robót budowalnych na październik 2021 - maj 2023 r.

Przypomnijmy, że uchwałę intencyjną w sprawie budowy hospicjum rybniccy Radni, na wniosek Prezydenta miasta, podjęli podczas sesji rady miasta w lutym 2018 r.

Inicjatorem budowy hospicjum była rybnicka Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie, która docelowo poprowadzi wybudowany i przekazany przez miasto budynek. Więcej na temat hospicjum

Udostępnij:


Wszystkie aktualności