ScrollTop-ico
Inwestycje

Ruszyła budowa hospicjum

Przy ul. Barbórki w dzielnicy Niedobczyce ruszyła budowa hospicjum stacjonarnego. Znajdzie się w nim miejsce dla 30 pacjentów stałej opieki oraz 10 pacjentów dziennej opieki medycznej.

W ramach inwestycji powstanie budynek hospicjum stacjonarnego wraz z zagospodarowaniem terenu, w tym drogą wewnętrzną, parkingiem i infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenów zielonych.

Inicjatorem budowy hospicjum była rybnicka Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie, która docelowo poprowadzi wybudowany i przekazany przez miasto budynek.

Opieka paliatywna, przeznaczona dla pacjentów przewlekle oraz nieuleczalnie chorych, musi być realizowana w odpowiednich warunkach. Stworzenie w Rybniku miejsca, w którym osoby ciężko chore będą mogły godnie i pod dobrą opieką spędzić ostatnie chwile swojego życia to zatem bardzo istotna kwestia.  Działające na terenie Rybnika hospicja domowe to niestety za mało wobec potrzeb zgłaszanych przez rodziny i opiekunów osób nieuleczalnie chorych – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Zgodnie z projektem budynek hospicjum będzie obiektem wolnostojącym, z dwiema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. W każdym ze skrzydeł zaprojektowano wewnętrzne patio, podcienie, a także taras dostępny z poziomu piętra. Koncepcja projektowa wyłoniona została w 2019 roku, w ramach konkursu architektonicznego.

Inwestycję, która powinna zostać zakończona w 2023 roku, realizuje wyłoniona w przetargu firma LK INWEST Sp. z o.o. z Wrocławia.

Koszt budowy hospicjum to  27 mln zł.  Blisko 15 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie
z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności