Wśród ośmiu laureatów tegorocznej edycji konkursu, Ignacy wyróżnia się jako jedyny zabytek techniki oraz jedyny reprezentant województwa śląskiego.
Nagroda została przyznana za staranne prace budowlane i konserwatorskie przeprowadzone na terenie nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko. Szczególne uznanie zyskało przywrócenie do pełnej sprawności unikatowego, ponad 100-letniego wyposażenia technologicznego, w tym parowej maszyny wyciągowej, która była kluczowym elementem dawnej kopalni.
Podczas gali, która odbyła się dzisiaj, nagrodę odebrali dr inż. arch. Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku oraz Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Wręczyła ją Bożena Żelazowska, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marek Gołosz, dyrektor kopalni, podkreślił, że sukces projektu był możliwy dzięki zaangażowaniu byłych pracowników kopalni, którzy konserwowali historyczny mechanizm górniczego wyciągu. To najważniejsze na każdej kopalni urządzenie w przypadku Ignacego od zawsze napędzane było siłą pary. Po zamknięciu zakładu odcięto jej dopływ i upalono liny wyciągowe. Nad odtworzeniem mechanizmu przez kilka miesięcy pracowali najlepsi fachowcy: Alojzy Szwachuła, Andrzej Goławski, Grzegorz Pawliczek, Andrzej Świdergał i Józef Gatnarczyk.
Renowacja kompleksu Kościuszko była ostatnim etapem rewitalizacji dawnej kopalni Ignacy-Hoym i stanowiła ogromne przedsięwzięcie realizowane przez Miasto Rybnik we współpracy z kilkoma firmami wykonawczymi. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promowanie najlepszych praktyk w zakresie ochrony i konserwacji zabytków, podkreślając tym samym znaczenie troski o narodowe dziedzictwo kulturowe, a nagrodzona Zabytkowa Kopalnia Ignacy stanowi doskonały przykład efektywnej rewitalizacji i adaptacji zabytków techniki, łącząc historię z nowoczesnymi potrzebami kultury i nauki.