W tzw. Strefie Rzeczna, czyli kwartale pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną, w bliskim sąsiedztwie parkingu wielopoziomowego, realizowane są jednocześnie dwie inwestycje – Centrum Edukacji Artystycznej oraz budynki mieszkalno-usługowe rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
- Jeżeli chcemy by miasto żyło, to muszą w nim mieszkać ludzie. Inaczej w centrum upadnie drobna przedsiębiorczość, gastronomia i usługi – przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Biorąc pod uwagę, że 80 budowanych przy ulicy Hallera mieszkań znalazło już swoich lokatorów, widać wyraźnie, jak atrakcyjne jest do życia. Mieszkania, punkty usługowe, galeria sztuki – a wszystko to połączone funkcjonalnym układem komunikacyjnym, czynią to miejsce dostępnym zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych czy rowerzystów – przekonuje prezydent.
Ożywianie śródmieścia Rybnika to proces, który realizowany jest etapami od kilku lat. Kwartał Rzeczna zyskuje nowe życie dzięki nowym budynkom i przypisaniu do nich określonych funkcji – mowa o istniejącym już parkingu wielopoziomowym oraz powstającej galerii sztuki nowoczesnej (Centrum Aktywności Artystycznej) i zabudowaniom usługowo-mieszkalnym (TBS).
Powstająca nowoczesna przestrzeń wystawiennicza posłuży odpowiedniej ekspozycji różnego rodzaju wystaw - rzeźb, malarstwa czy nowoczesnych ekspozycji. To o tyle istotne, że obecnie właściwie żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełnia wymogów wystawienniczych, zwłaszcza w zakresie odpowiedniego oświetlenia mającego ogromne znaczenie dla odpowiedniego wyeksponowania prezentowanych dzieł.
W trosce o funkcjonalność i estetykę Strefy Rzeczna trwa remont i modernizacja dwóch zabytkowych budynków z cegły usytuowanych bezpośrednio przy ulicy Hallera. Budynki te – pochodzące ze schyłku XIX wieku pozostałości po dawnej rzeźni – są gruntownie przebudowywane i przekształcane z mieszkalnych na handlowo-usługowe. Pozostaną z nich – odpowiednio odrestaurowane – historyczne mury zewnętrzne. Równocześnie, tuz obok trwa budowa bloku wielorodzinnego, w którym powstanie 80 mieszkań.
Inwestorem pierwszej inwestycji jest urząd miasta, drugiej – miejska spółka: Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Realizatorem obu inwestycji jest ten sam wykonawca - konsorcjum firm: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca i PBO Śląsk Sp. z o.o., z Sosnowca. Budowa CEA powinna zakończyć się wczesnym latem tego roku, zaś przewidywany termin oddania do użytkowania budynku wielorodzinnego to pierwsza połowa 2024 r.