Ogólne założenia do Ustawy przedstawił uczestnikom Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM. Samo spotkanie podzielone było na bloki tematyczne:
- zadania w zakresie ochrony ludności, nałożone na podmioty ochrony ludności omówili: Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendant Straży Miejskiej
- tematykę dotyczącą obiektów zbiorowej ochrony (budowli ochronnych) zreferowali Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.
- omówiono także tematykę w zakresie powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach oraz Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej.
W związku z brakiem aktów wykonawczych do ustawy o ochronie ludności i obrony cywilnej (aktualnie szereg rozporządzeń jest w fazie projektowej), planowane są kolejne spotkania robocze z udziałem służb mundurowych, inspekcji i straży, instytucji, stowarzyszeń, zakładów pracy w zakresie systemowego wdrożenia realizacji zadań wynikających z ww. ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych, wytycznych i zaleceń Wojewody Śląskiego (po ich wejściu w życie).
Bieżące informacje w tym zakresie będą publikowane na stronie rybnik.eu w zakładce Bezpieczeństwo/Aktualności.
W ramach rozpowszechniania zagadnień związanych z ochroną ludności i obroną cywilną, powstała strona
gov.pl/web/obrona-cywilna,
na której będzie można na niej znaleźć materiały edukacyjno-informacyjne skierowane do różnych grup wiekowych i zawodowych.
Informacje dotyczące nowego systemu ochrony ludności i obrony cywilnej mają być też publikowane na stronie internetowej MSWiA.