ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Inwestycje

Ignacy rusza pełną parą

Zabytkowa Kopalnia Ignacy rusza pełną parą w sobotę, 4 czerwca. Tego dnia kunszt i wyobraźnia artystów zderzą się z zabytkową przestrzenią dawnej Hoymgruby.

W 230 lat od założenia dawna Hoymgruba zyskuje drugie życie, a serce kopalni ponownie zabije. Specjalnie przygotowany na ten dzień festiwalowy program trafi w gusta każdego.

Festiwal otwarcia rozpoczyna się w samo południe. Od 12:00 w zrewitalizowanym Kompleksie Szybu Kościuszko do zwiedzania udostępniona zostanie wystawa “Wiek pary”. Co godzinę w ruch zostanie wprawiona maszyna parowa. To jednak tylko część programu. W plenerze na placu centralnym oraz w parku pary zaplanowano dodatkowe atrakcje. Czekać będą spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci, strefa gastro i relaksu dla wszystkich. Wieczorem iluminacja kopalni i widowisko teatralne "Ślepcy" Teatru KTO. Na koniec uruchomienie multimedialnej fontanny parowej. 

Artyści i sztukmistrze w cieniu wież szybowych

Idea festiwalu otwarcia bazuje na koncepcji przenikania się światów, chwilami przenosząc widzów w świat snów i wynalazków, które niewiele różnią się od tych sprzed ponad 200 lat.

To inscenizacje zarówno w postaci ruchomych elementów scenograficznych, jak i operowanych przez intrygujących bohaterów. Proponowane spektakle i widowiska skierowane są zarówno do najmłodszego widza, jak i do całych rodzin. Część z nich cyklicznie powracająca, zaczepna, inne stanowiące stricte festiwalową prezentację spektakli – tłumaczy Piotr Chlipalski, wieloletni dyrektor gliwickiego festiwalu Ulicznicy odpowiadający za część artystyczną wydarzenia. Atmosfera gdzieś na granicy wędrownego, objazdowego karnawału, między snami Juliusza Verne’a i Bohumila Hrabala. Idealnie koresponduje z industrialną historią, instalacjami i warsztatami prezentowanymi w zabytkowych wnętrzach Kopalni Ignacy. Płynnie przenosi nas we współczesność – od ludycznych, ponadczasowych spektakli marionetkowych, cyrkowych i akrobatycznych, przez steampunk, lata 70. ubiegłego wieku, aż po coraz to bardziej współczesne rozwiązania techniczne i muzyczne. Pobudzające wyobraźnię, indukujące marzenia, budzące ciekawość – dodaje.

Mądra rozrywka i mądry odpoczynek

W samo południe ruszają też bezpłatne zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni.  W tym samym czasie do dyspozycji będzie strefa relaksu na terenie parku pary. Tuż obok znajdować się będzie industrialny plac zabaw. Dzieci i co bardziej aktywniejsi poczują się tu w swoim żywiole. Nie zabraknie też strefy gastro, która zlokalizowana będzie w pobliżu maszynowni Szybu Kościuszko. Warto więc odpuścić sobie sobotni obiad w domu, bo dobrze się zje na Hoymie. Pasjonaci industrialu również poczują się nasyceni. W budynku sprężarkowni uruchomiona zostanie strefa „Nasze dziedzictwo” z wystawą prezentującą fotografie kopalni sprzed okresu rewitalizacji. Odbędą się tu też rozmowy z byłymi górnikami oraz prapremiera filmu dokumentalnego „Ignacy, nasza kopalnia”, realizowanego ze środków Fundacji Orlen w ramach programu grantowego dla społeczności lokalnych pod nazwą „Moje miejsce na Ziemi”. Z całą pewnością zainteresują każdego fana dziedzictwa przemysłowego.

Wieczorny finał ze sztuką przez duże S

O 21:00 artyści i sztukmistrze wykonają swoje finałowe variété, ale na tym się nie skończy. Na placu centralnym zagości bowiem krakowski teatr KTO ze sztuką “Ślepcy”. To widowisko plenerowe inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago. Spektakl jest diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Coś, co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością… Po spektaklu na widzów będzie czekać jeszcze jedna atrakcja – pokaz fontanny parowej w parku pary oraz nocna iluminacja maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko.

Promocyjne ceny minus 50%

Pierwszy weekend czerwca na Kopalni Ignacy to również specjalna oferta promocyjna. Ceny biletów na wszystkie atrakcje spadają o 50%. Wejście na wieżę i zwiedzanie ekspozycji w maszynowni Szybu Głowacki czy bilet do SOWY – Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni tylko po 5 zł. Od 1 czerwca rusza sprzedaż biletów na wystawę “Wiek pary” wraz z pokazami pracy maszyny parowej. Bilety do nabycia na stronie internetowej Kopalni i w kasach w cenie 10 zł od osoby.

Program festiwalu „Ruszamy pełną parą”

  • 12:00 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
  • 12:15 Teatr Barnaby „O rycerzu bez konia”
  • 13:15 Parada i pokazy kuglarskie
  • 13.30 Wesoły Cyrk Pana Pedrro
  • 14.00-19.00 Teatr Delikates „Z głową w chmurach” (cykliczne, co pół godziny)
  • 14:30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
  • 14.45 Teatr Barnaby „Calineczka”
  • 15.45 Parada i pokazy kuglarskie
  • 16:00 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
  • 17.15 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
  • 17:30 Fundacja Sztukmistrze „Szafa Show!”
  • 18.30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
  • 18.45 Muzikanty „TANK”
  • 19.30 Parada i pokazy kuglarskie
  • 19.45 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
  • 21.00 Finałowe variété z udziałem Teatru Gry i Ludzie, kuglarzy i pirotechniki
  • 21.30 Spektakl „Ślepcy” Teatru "KTO" (60 min)
  • 22.45 Pokaz fontanny parowej

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu to jedna z priorytetowych inwestycji miasta, prowadzona w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Od kilku lat odnawiane były kolejne kopalniane przestrzenie – zmodernizowano wieżę ciśnień oraz budynki stolarni, sprężarkowni, maszynowni szybów „Głowacki” i „Kościuszko”. Pomiędzy poszczególnymi budynkami „Ignacego” powstał m.in. industrialny plac zabaw i rozrywki dla dzieci oraz rekreacyjno-wypoczynkowy teren, który tworzy atrakcyjną całość dla odwiedzających. W kompleksie Kościuszko Zabytkowej Kopalni Ignacy przygotowano interaktywną ekspozycję „Wiek Pary” poświęconą rewolucji przemysłowej.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności