ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Kultura

53. Rybnickie Dni Literatury

Rybnickie Dni Literatury wystartowały! Jak co roku to jedno z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce obfitować będzie w ciekawe spektakle i spotkania autorskie.

Już po raz 53 mieszkańcy Rybnika i regionu będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach skupiających się wokół literatury. W programie między innymi: spotkania autorskie, koncerty, wystawy oraz wręczenie dwóch nagród: Honorowej Złotej Lampki Górniczej oraz Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.

DNI Z NAGRODAMI 

Przed nami spektakle z najwyższej półki, koncerty z gwiazdami, spotkania autorskie i warsztaty – zapowiada Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej. Nie wiemy jeszcze, kto zdobędzie nagrodę literacką „Juliusza”, ale wiemy, że Honorowa Złota Lampka Górnicza trafi do świętującej 75-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”.

Laureaci tegorocznej lampki zostaną uhonorowani 9 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej podczas specjalnego koncertu. Z orkiestrą wystąpią wokaliści, z którymi MOD współpracuje ma co dzień, a także goście specjalni: Kayah i Piotr Cugowski oraz pochodzący z Rybnika Sabina Jeszka i Rafał Kozik.

Na kanwie „święta słowa” z ponad 50-letnią tradycją w 2016 r. ustanowiona została Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz, która od 2019 r. jest przyznawana autorce/autorowi najlepszej w Polsce biografii napisanej w języku polskim. Do tegorocznej edycji zgłoszono 51 pozycji, spośród których kapitała pod koniec czerwca tego roku wybrała najlepszą piątkę:

  • Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia – Anna Arno
  • Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana – Artur Domosławski
  • Różewicz. Rekonstrukcja – Magdalena Grochowska
  • Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim – Danuta Gwizdalanka
  • Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy – Grzegorz Piątek.

Spotkanie z pisarzami nominowanymi odbędzie się 14 października Edukatorium Juliusz, o godz.17.30. Zwycięzcę poznamy 15 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej, przed spektaklem Teatru Korez „Mianujom mie Hanka”, w którym znakomita Grażyna Bułka zaprezentuje wyjątkowy tekst Alojzego Lyski.
 

WYJĄTKOWE SPEKTAKLE

Spektakl Teatru Korez nie będzie oczywiście jedynym wydarzeniem teatralnym w ramach 53. RDL. 7 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej planowana jest premiera spektaklu dla dzieci pt. „Alicja w Krainie Czarów” w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły, w koprodukcji z TZR.

Po sukcesie „Opowieści wigilijnej” sięgamy kolejny raz po klasykę literatury i popkultury, aby pokazać ją w zupełnie nowym, niespotykanym wymiarze. Zabieramy Was w podróż do niezwykłej Krainy Czarów na spotkanie z jej osobliwymi bohaterami.  Spektakl łączy w sobie elementy teatru dramatycznego, lalkowego oraz teatru tańca. Jest dostosowany do wszystkich grup wiekowych, począwszy od 7 do 107 roku życia. Może więc być uzupełnieniem omawianej lektury szkolnej, jak również przyjemnym spotkaniem dorosłego widza z Królową Sztuk – zapraszają do udziału w spektaklu jego twórcy.

8 października w rybnickim teatrze zobaczyć będzie można „Nikaj” – spektakl autorstwa Zbigniewa Rokity w wykonaniu Teatru Zagłębia i reżyserii Roberta Talarczyka.

Po raz pierwszy w historii zespoły aktorskie Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego łączą siły we wspólnym spektaklu – na scenie tego pierwszego, w reżyserii dyrektora tego drugiego. Czy może wyjść z tego coś innego niż GZM – Górnośląsko-Zagłębiowski Miszmasz? Przekonajmy się raz na zawsze – czytamy w opisie tego niecodziennego wydarzenia.

SPOTKANIA W BIBLIOTECE, HALO! RYBNIK…

Ciekawe wydarzenia w ramach tegorocznych RDL odbędą się tradycyjnie w bibliotece. W ramach realizowanego tam projektu „Czarna seria”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaplanowano m.in. spotkania z autorami powieści kryminalnych Jędrzejem Pasierskim i Robertem Małeckim. Będzie też okazja do uzyskania amnestii w trakcie gry „Morderstwo w bibliotece” i uczestnictwa w warsztatach kreatywnego pisania „Opowiem Wam o zbrodni”. Dla dzieci przygotowano warsztaty literacko-detektywistyczne. W bibliotece odbędzie się też spotkanie poświęcone historii  żużla w Rybniku – 17 października o godz. 18.00 w autorzy książki „Czarny sport – czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku. 1932-2022”, której mecenasem  jest Miasto Rybnik, opowiedzą nie tylko o sporcie, ale też o przywiązaniu, tradycji, emocjach, których kibice żużlowi są świadkami już od 90 lat.

W niedzielę 9 października w halo! Rybnik odbędzie się inauguracyjne spotkanie Śląskiego Objazdowego Klubu Książki. Jest to inicjatywa Elżbiety Janoty i Pauliny Rzymanek, tłumaczek, literaturoznawczyń i autorek podkastu o książkach „Już tłumaczę”. Audycja ukazuje się już od blisko trzech lat, a w odcinkach można posłuchać zarówno o wartościowych nowościach, jak i starszych tytułach. Pojawiają się w niej książki z wielu różnych gatunków – od powieści, przez reportaże, biografie i wspomnienia, po poezję – które łączy to, że często poruszają ważne społeczne tematy, a przy tym zachwycają kunsztem pisarskim i tłumaczeniowym. W Punkcie Informacji Miejskiej halo! Rybnik 10 października także spotkanie autorskie z Mariuszem Brzeziną, autorem książek o tematyce przygodowej, 16 października spotkanie autorskie z Aleksandrem Szojerem oraz warsztaty kulinarne połączone z opowieściami autora książki „Moja babcia gotowała dla Gierka – kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL-u”, a 20 października V Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej.

…I W TEATRZE

Teatr Ziemi Rybnickiej, poza wskazanymi wcześniej wydarzeniami, zaprasza także na koncert piosenki autorskiej i poetyckiej „Z niejednej półki” w wykonaniu Teatru Na Pół, wystawę fotografii Henryka Tkocza „Do mojej ciszy”, projekt Ewy Lipskiej i Leszka Hefi Wiśniowskiego „Awaria Świata”, spotkanie z Antonim Piechniczkiem, wybitnym polskim trenerem piłkarskim oraz autorami książki „Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia”: Beatą Żurek i Pawłem Czado, a także na premierę Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej z koncertem „Listen To The Sound”. W teatrze będzie też świętować 50-lecie swojej działalności artystycznej Grażyna Łobaszewska, znana z takich hitów jak „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy” czy „Ludzie z duszą”. Na scenie przy tej okazji pojawią się też goście specjalni: O.S.T.R., Stanisław Sojka i Adam Nowak (Raz Dwa Trzy).

Szczegółowe informacje na temat programu 53. RDL na stronie Teatru Ziemi Rybnickiej oraz na plakacie wydarzenia.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności