ScrollTop-ico
Park kulturowy

Pierwsze konsultacje parku kulturowego

We wtorek, 13 czerwca ruszyły 100-dniowe konsultacje parku kulturowego w centrum Rybnika. Spotkanie zorganizowano w punkcie informacji halo!Rybnik.

Jak pokazują przykłady wielu dużych miast, coraz więcej mieszkańców tęskni za przestrzenią pozbawioną nadmiernej ilości reklam uznając, że powinny być one uporządkowane, mieć pewien styl i klasę. Dlatego Rybnik wznawił rozpoczęte w 2016 roku, a wstrzymane przez trudny pandemiczny okres, rozmowy na temat utworzenia w centrum Rybnika parku kulturowego.  Głosy mieszkańców i innych interesariuszy przestrzeni śródmieścia stanowią niezbędny element przygotowań do uchwalenia Parku, dlatego Miasto rozpoczęło mające trwać sto dni konsultacje dotyczącego tego tematu. 

Co ważne, rozpoczynające się konsultacje nie są konsultacjami treści uchwały, która docelowo będzie zawierała szczegółowe zapisy i wytyczne. Projekt uchwały w sprawie parku kulturowego powstanie na początku 2024 roku. Będzie zawierał rekomendacje wynikające z analizy wszystkich głosów społecznych, które pojawią się w 2023 roku. Następnie zostanie przedstawiony szerokiej opinii publicznej w ramach obligatoryjnych konsultacji społecznych (konsultacje treści uchwały).

Pierwsze spotkanie konsultacyjne w halo!Rybnik było okazją do tego, by przedstawić prawną definicję parku kulturowego, wskazać przykłady funkcjonujących parków w województwie i w Polsce, pokazać planowany obręb i  granice obszaru Parku Kulturowego w Rybniku.  Mieszkańcy mieli też szansę wypowiedzieć się na temat tego ważnego dla miasta projektu. 

Kolejne kroki w ramach konsultacji to m.in. spotkania z różnymi grupami docelowymi, w tym przedsiębiorcami, ankiety, badania jakościowe, a także kampania informacyjna.

 

Co to jest Park Kulturowy?

Parku kulturowy jest jedną z pięciu form prawnej ochrony zabytków, które obowiązują w naszym kraju. Podstawową formą jest oczywiście indywidualny wpis do rejestru zabytków, natomiast park kulturowy jest formą obszarową, chroniącą obszar mający historyczny rodowód, na którym nie muszą się znajdować tylko obiekty zabytkowe, ale również układ zieleni, przyroda oraz współczesne budynki i obiekty.

- Forma ochrony konserwatorskiej, jaką jest park kulturowy, daje możliwość utrzymania ładu w takiej przestrzeni i jej harmonijnego rozwoju. Co ważne – jest to też narzędzie niezależne od woli wojewódzkiego konserwatora zabytków czy innego państwowego urzędnika, ale zależy od decyzji organu stanowiącego gminy – czyli w przypadku Rybnika rybnickiej Rady Miasta, de facto więc od samych mieszkańców, reprezentowanych przez miejskich radnych. Stąd bardzo ważne, by sami mieszkańcy chcieli mieć park kulturowy, ład w przestrzeni publicznej – przekonuje H. Mercik.

W ciągu ostatnich 20 lat powstało w Polce 41 parków kulturowych, w tym cztery w województwie śląskim.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności