W ubiegłym tygodniu w Rybniku gościli przedstawiciele sąsiednich Żor, osoby zaangażowane w proces rewitalizacji i tworzenie Gminnego Programu Rewitalizacji - urzędnicy miejscy, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Goście zwiedzili m.in. Muzeum Medycyny i Farmacji, stanowiące część Edukatorium „Juliusz”, zaaranżowane w przestrzeni Pawilonu „Rafał”, opowiadające o anatomii ludzkiego ciała oraz historii medycyny. Uczestnicy, oprócz samej wystawy, zapoznali się także z historią budynku i procesem przywracania go na mapę miasta, o czym opowiedzieli pracownicy UM i Muzeum.
Drugim odwiedzonym miejscem była Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu. Oba te obiekty stanowią świetny przykład udanej rewitalizacji, dzięki której wróciły na mapę miasta w nowej funkcji i stanowią obecnie doskonałą przestrzeń do prowadzenia działań w tym obszarze.
- Nie ma rewitalizacji bez inwestycji – i odwrotnie – mówi Piotr Masłowski, zastępca Prezydenta Miasta. - W ramach kilku projektów prowadziliśmy działania skierowane do społeczności lokalnej Wprowadziliśmy edukację regionalną, stworzyliśmy program animacyjno-partycypacyjny, zorganizowaliśmy akcję minigrantów – dodaje.
- Działania społeczne nie byłyby możliwe bez naszych partnerów społecznych – Stowarzyszenia CRIS oraz Stowarzyszenia „17” – przekonuje Barbara Kazana, kierowniczka Działu Projektów i Programów w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku. - Współpracowaliśmy z nimi z sukcesem przy realizacji naszych wszystkich projektów: „Rewitalizacja miasta - nowa energia rybnickiej tradycji”, „reWita” oraz „3R – Rodzina, Rozwój, Rybnik” – dodaje.
Rybnicka rewitalizacja uznana została za modelową (Rybnik znalazł się w gronie 20 najlepszych miast w konkursie Modelowej Rewitalizacji Miast), a techniki partycypacyjne zastosowane w procesie rewitalizacji zyskały uznanie jurorów międzynarodowego konkursu Innowacje w Polityce. Rybnik za wymienione działania został wybrany finalistą w Kategorii „Demokracja” (wyłonienie laureatów nastąpi 11 maja br. na uroczystej gali w Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie).