Ważne! Mieszkańcy Gmin Partnerskich składają dokumenty w miejscu realizacji inwestycji.
Przypomnijmy - Miasto Rybnik, jako inicjator i lider projektu, wspólnie z gminami partnerskimi pozyskało ponad 143 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia grantowego. W projekcie przewidziano łącznie 2596 szt. instalacji OZE oraz 1678 szt. magazynów energii elektrycznej i cieplnej. W wyniku projektu redukcja emisji CO2 wyniesie blisko 12 tys. ton CO2/rok. Projekt obejmuje też kampanię edukacyjną, na którą składają się:
- działania mające wpływ na kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców,
- działania proekologiczne, które mają istotny wpływ na realizację celów środowiskowych określonych w Europejskim Zielonym Ładzie.
To odpowiedź na problemy województwa śląskiego zidentyfikowane w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” Zielone Śląskie, gdzie wskazano, iż główną przyczyną złej jakości powietrza jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych, a poprawa jakości powietrza jest kluczowym wyzwaniem dla województwa.
Projekt ten jest kolejnym etapem działań, które od kilku lat realizowane są konsekwentnie przez władze miasta Rybnika w zakresie walki o czyste powietrze.
Program ten realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet FESL.10 Fundusze Europejskie na transformację, Działanie FESL.10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii.