Dlaczego potrzebujemy GPR?
Na mocy przepisów ustawy o rewitalizacji kontynuowanie w Rybniku procesu rewitalizacji od 1 stycznia 2024 roku możliwe jest wyłącznie pod warunkiem prowadzenia go w oparciu o gminny program rewitalizacji. Miasto Rybnik we współpracy z Konsorcjum Projekty Miejskie+ opracowało treść dokumentu (GPR), który stanowi podstawę dalszych działań rewitalizacyjnych. Przyjęcie uchwały pozwala prowadzić kompleksowe i zintegrowane działania mające służyć wyprowadzeniu obszaru rewitalizacji ze stanu kryzysowego.
GPR dla Miasta Rybnika oznacza dodatkowe środki finansowe na rewitalizację
Gminny Program Rewitalizacji sformułowany został z uwzględnieniem postanowień Zasad realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. W efekcie przyjęcie GPR oraz wpis do Wykazu prowadzonego przez Marszałka Województwa Śląskiego, umożliwi starania o współfinansowanie części przedsięwzięć rewitalizacyjnych m.in. ze środków programu regionalnego Funduszy Europejskich dla Śląskiego.
Etapy prac nad GPR: wyznaczenie obszaru rewitalizacji, diagnoza pogłębiona, programowanie działań rewitalizacyjnych
Pierwszym krokiem było wyznaczenie obszaru szczególnej koncentracji negatywnych zjawisk, w szczególności społecznych. Uchwałą nr 1088/LXIII/2023 z dnia 23 marca 2023 roku Rada Miasta Rybnika wyznaczyła granice obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta Rybnika. Obszar rewitalizacji podzielony jest na 6 podobszarów stanowiących fragmenty 6 dzielnic: Śródmieście, Rybnik-Północ oraz Paruszowiec-Piaski, Boguszowice Osiedle, Niedobczyce i Niewiadom. Następnie Rada Miasta podjęła uchwałę nr 1124/LXV/2023 z dnia 25 maja 2023 r. o przystąpieniu do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Rybnika do 2030 roku. Formalnie rozpoczęto prace nad diagnozą pogłębioną problemów w obszarze rewitalizacji i przystąpiono do opracowania części programowej dokumentu. Po prawie roku prac, obejmujących szereg działań partycypacyjnych powstał program, który w sposób kompleksowy stara się odpowiedzieć na zdiagnozowane w podobszarach problemy. Uchwała nr 1288/LXXV/2024 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Rybnika do 2030 roku stanowi finalizację tego procesu, a jednocześnie jest początkiem wielu działań inicjujących zmiany w obszarze rewitalizacji.
Partycypacyjne opracowanie GPR
Proces opracowania GPR prowadzony był w sposób partycypacyjny z zastosowaniem szeregu działań angażujących interesariuszy rewitalizacji. Wśród tych działań warto wskazać m.in. badania ankietowe, spotkania o charakterze pogłębionych wywiadów grupowych czy spacery studyjne. Dwukrotnie, na różnych etapach prowadzone były konsultacje społeczne.
W efekcie sformułowany został dokument programowy, oparty na strukturze 3 celów głównych: celu społecznego, zielonego oraz ożywienia. W programie wskazano 46 przedsięwzięć rewitalizacyjnych do realizacji oraz dodatkowo sformułowano charakterystyki potencjalnych dopuszczalnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Zapisane są w nim ramy finansowe, harmonogram realizacji, a także mechanizmy angażowania mieszkańców w realizację programu, zasady zarządzania jego wdrażaniem, a także ramy dla jego monitorowania i regularnej oceny.
Planowane działania podejmowane w ramach realizacji GPR mają przyczynić się do przezwyciężenia różnorodnych problemów identyfikowanych na obszarze rewitalizacji, w tym także wzmocnienia aktywności lokalnej społeczności i poziomu integracji społecznej.
Z treścią Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Rybnika do 2030 roku
można zapoznać się w uchwale [pdf - 24 MB]