Prowadząca spacer – dr Elżbieta Bimler-Mackiewicz wskazywała na niebagatelne znaczenie biegu okolicznych rzek: Nacyny i Rudy dla rozwoju osad, przekształconych z czasem w miasto.
To nad brzegami rzeki Rudy posadowiono młyny, a z czasem kuźnice wytwarzające żelazo. Jedna z nich – nieprzerwanie działająca od drugiej połowy XVIII wieku do przełomu wieków XX i XXI, znana jako Huta Silesia w Rybniku – Paruszowcu, w sposób znaczący odcisnęła swe piętno na okolicznym krajobrazie – opowiadała dr Elżbieta Bimler-Mackiewicz.
Spacerowicze mogli przekonać się o tym naocznie, przechadzając się brzegiem paruszowickiego stawu – aktualnie dużo mniejszego niż pierwotnie. Spacer rozpoczął się przy tężni – miejscu najbardziej zbliżonym do pierwotnego usytuowania dawnej kuźnicy, prowadził wzdłuż brzegów stawu, by zakończyć się w Klubie Mieszkańca przy ul. Przemysłowej 17, dawnej poczcie mieszczącej się w zespole paruszowickich familoków. W trakcie spaceru Aleksander Żukowski zwracał uwagę na lokalny drzewostan, wskazując interesujące obiekty dendrologiczne oraz przypominając dawne zajęcia ludności zamieszkującej wzdłuż biegu rzeki i stawu.
W rewitalizacji chcemy pokazywać to, co w naszej dzielnicy najbardziej cenne, wartościowe i warte zachowania – przekonuje Joanna Stafa ze Stowarzyszenia Miłośników Dzielnicy Paruszowiec-Piaski.
Organizatorami spaceru był Wydział Rozwoju Urzędu Miasta Rybnika oraz Stowarzyszenie Miłośników Dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Wydarzenie towarzyszyło konsultacjom społecznym projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Rybnika do 2030 roku.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach, które trwają od 8 listopada do 15 grudnia 2023 r.