ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Edukacja

Zdrowy Dzień Dziecka z projektem StratKIT

Dzień Dziecka w części rybnickich szkół był dniem wolnym od zajęć edukacyjnych – w zamian organizowano zajęcia integracyjne.

Dwie placówki: Szkoła Podstawowa nr 29 oraz Szkoła Podstawowa nr 18 postawiły w tym dniu na naukę przygotowywania zdrowych posiłków i przekąsek.

Owoce nie muszą być nudne – to hasło przewodnie naszych warsztatów – mówi Dorota Foreiter-Lach, pedagog szkolny w SP 18. – Uczennice ze spółdzielni uczniowskiej przygotowały m.in. deser na bazie jogurtu, malin, borówek, którym poczęstowały swoich młodszych kolegów.

Barbara Łokietek, nauczyciel-edukator żywieniowy w tej samej szkole, podkreśla, że także uczniowie klasy II z niecierpliwością wyczekiwali wspólnego przygotowywania smakołyków. 

W Szkole Podstawowej nr 29 w Rybniku-Golejowie uczniowie klas I-III z pomocą nauczycielek przygotowali niemalże cały obiad: chłodnik z buraków, surówkę z kiszonej kapusty, kaszę, a na deser przekładaniec jogurtowo-owocowy i zielone smoothie. Było kolorowo, zdrowo i smacznie.

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest  niezwykle istotną kwestią – zgodnie twierdzą Janina Rojczyk, Patrycja Mrozek i Małgorzata Sługa z SP 29. Niektóre dzieci na warsztatach po raz pierwszy skosztowały produktów do tej pory przez nie nieakceptowanych, a to już połowa sukcesu - cieszą się.  

Warsztaty odbyły się w ramach pilotażu w międzynarodowym projekcie StratKIT, opracowanego wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Prowadzący je nauczyciele-edukatorzy żywieniowi zostali wcześniej przeszkoleni przez  Fundację Szkoła na Widelcu

Udostępnij:


Wszystkie aktualności