Konsultowane dokumenty - Komitet Rewitalizacji:
- Formularz konsultacyjny do projektu uchwały o KR [docx - 19 KB]
- Projekt uchwały w sprawie określenia zasad wyznaczania oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Miasta Rybnika [pdf - 476 KB]
- Uzasadnienie [rtf - 47 KB]
Szczegółowe informacje:
Formy prowadzenia konsultacji:
Wypełnienie formularza (papierowo lub elektronicznie):
- zamieszczonego na stronie internetowej www.rybnik.eu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej
- dostępnego w wersji papierowej w Kancelarii oraz w Wydziale Rozwoju i Współpracy w Urzędzie Miasta w Rybniku (pokój 261), przy ul. Bolesława Chrobrego 2,
- dostępnego w wersji papierowej w Punkcie Informacji Miejskiej „halo! Rybnik”, przy ul. Jana III Sobieskiego 20, od dnia 15 maja do 25 czerwca 2025 r.
Wypełniony formularz należy dostarczyć:
- drogą elektroniczną na adres: rewitalizacja@um.rybnik.pl
- lub drogą korespondencyjną na adres: Wydział Rozwoju i Współpracy, Urząd Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik
- lub osobiście do Wydziału Rozwoju i Współpracy, Urząd Miasta Rybnika, pokój 261, ul. Bolesława Chrobrego 2, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.
Otwarte spotkania konsultacyjne dla mieszkańców:
- w Punkcie Informacji Miejskiej „halo! Rybnik” przy ul. Jana III Sobieskiego 20,
we wtorek 27 maja, w godz. 10.00 - 12.00 oraz w czwartek 29 maja br. w godz. 16.00 – 18.00.
Debata w formule on-line:
- 5 czerwca br. o godz. 16:00 (szczegółowe informacje dotyczące formy przeprowadzenia oraz zasad udziału w dyskusji zostaną ogłoszone w aktualnościach na stronie www.rybnik.eu)
Dyżury konsultacyjne:
- w Urzędzie Miasta Rybnika – w Wydziale Rozwoju i Współpracy, przy ul. Bolesława Chrobrego 2, pokój 261, w dniach od 15 maja do 25 czerwca br. w godzinach pracy urzędu,
Konsultacje trwają od 15 maja do 25 czerwca br.
Czym jest rewitalizacja?
Rewitalizacja polega na tym, aby pewne obszary miasta, gdzie kumulują się problemy - przede wszystkim społeczne - doprowadzić do stanu, w którym nie będą tak negatywnie wyróżniać się na tle całego miasta. Proces rewitalizacji, w tym jego przygotowanie, regulują przepisy ustawy o rewitalizacji.
Rewitalizacja to prowadzony w sposób kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, realizowany przez interesariuszy rewitalizacji. To nie tylko inwestycje czy dbanie o kwestie gospodarki, ale, przede wszystkim, działania na rzecz lokalnej społeczności. Proces ten realizuje gmina wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami, działającymi na danym terenie.
Powołanie Komitetu Rewitalizacji wynika z zapisów art. 7 ust. 1 ustawy z dn. 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2024 r. poz. 278). Stanowi on forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami gminy w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji oraz pełni funkcję opiniodawczo-doradczą Prezydenta Miasta Rybnika.